Tuesday, August 16, 2011

ExhibitA

This is why I try so hard to plan our menu ahead of time and shop as infrequently as possible. I needed milk. Just milk. I bought milk, blueberries, cucumber, lettuce, lunch bags, salad dressing, and two bags of chips. It should have cost me $5. It cost me more.

3 comments:

Cathy said...

At least the majority of your purchases were healthy and fresh produce. You need to look at it that way.

Anonymous said...

Plastic bags! I was looking for those this morning and couldn't find any?
M

The Allen Family said...

We save $$$ if I send Norm to the store with a list. He buys ONLY what is on the list, not one fig newton more!!!

Christmas Flurry....of Pictures